

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 23.4 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Nickel, Tin |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Number of Contacts | 9 |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
Stock: 534
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42520
Ext.Price$0.42520
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42520 | $0.42520 |
| 10 | $0.36353 | $3.63530 |
| 25 | $0.34439 | $8.60975 |
| 50 | $0.32626 | $16.31300 |
| 100 | $0.30909 | $30.90900 |
| 300 | $0.29202 | $87.60600 |
| 500 | $0.27589 | $137.94500 |
| 1000 | $0.26272 | $262.72000 |
| 3000 | $0.24821 | $744.63000 |
| 5000 | $0.23451 | $1172.55000 |
| 10000 | $0.22775 | $2277.50000 |
